3. Bělokožci v Senegalu

8. 09. 2019 | BLOG Senegal, jak ho možná neznáte

Senegal, jak ho možná neznáte 3

 

Moje představy o klasickém cestování s baťohem se rozplynuly jako dým. Ani netušíte, jaký komfort s cestováním je třeba na Srí Lance nebo v Thajsku. Afričané nebo alespoň Senegalci žijí a přemýšlí úplně jinak, nejsou připraveni na cestovatele, kteří jezdí po vlastní ose. Nerozumí tomu, proč cestujeme, co k tomu potřebujeme, co hledáme a za co jsme ochotni zaplatit. Resortní turisté se pohybují v komfortní zóně, s kompletním servisem, klimatizovanými pokoji a napuštěným bazénem. Na výlety jezdí klimatizovanými auty, které většina cestovních kanceláří vlastní, na místa, která jsou turisticky atraktivní. Personál je oblečen v evropském stylu a místní mají přístup do okolí resortů zakázán. Jednou jsme šli s Bacarym na koncert, který byl v turistické oblasti, Bacaryho tam nechtěli pustit, i když měl koupenou vstupenku. Musela jsem říct, že je můj manžel a zaručit se za něho. VIP zóny mají i v Africe. Čím jsem si zasloužila tu privilegovanost, netuším, v Praze by mě do hotelu Hilton, jen kvůli mé bílé kůži asi nepustili.

Většinu rekreačních rezortů v Senegalu vlastní zahraniční firmy, které zajímá zisk, nikoli lidé v Africe. Víte, že když vám v rezortu napustí bazén, tak může dvěma vesnicím v okolí vyschnout studna s pitnou vodou? My jsme to zažili.

Popravdě řečeno, pokud máte v Africe bílou kůži, jste brán jako chodící kasička. V Senegalu neexistuje střední třída, většina Senegalců je chudá. Nemají žádný sociální systém, proto se velké rodiny vzájemně podporují, děti se starají o rodiče, kteří už pracovat nezvládají. Platy za práci jsou tak nízké, že stačí jen na základní potřeby. Turista je ochotný zaplatit za běžné věci víc, než Senegalec může. Podotýkám, že i tak jsou to i pro Čechy ceny velmi přátelské. Když už cestujete do jiné země, na jiný kontinent, znamená to, že máte své základní potřeby doma pokryté a máte něco navíc, co chcete investovat do nových zážitků. Tak to prostě je. 

Autor textu a médií: Lucie Masopustová ®

Please follow and like us:

bav se, oslavuj a pomáhej

vyzvi své kamarády, ať přispějí na dobrou věc

staň se naším patronem na PATREONU

vyber si na co chceš přispět

 

nakupuj a pomáhej

a neutrať ani korunu navíc

staň se členem Yagany

a pomáhej s námi

kup si dárkový certifikát

dobrý pocit potěší každého

kupte firemní certifikát

charita má kladný vliv na atmosféru firmy

PET aktuality

dokumentace PET stavby

DĚJE SE PRÁVĚ TEĎ

krátké novinky z Yagany

Výstava na Yaganě

“Pocta PET lahvi”Veronika Richterová

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial