PET aktualita 4
Začneme od základů a technologii necháme na Senegalcích. Přeci jen mají nějaké zkušenosti, jak reaguje místní půda, jak mají být základy hluboké, aby stavba vydržela období dešťů, které přichází každý rok v červnu a trvá několik měsíců.
Hlavně je potřeba se dohodnout, kdo bude stavbě šéfovat! To je základ každého dobrého počinu. Investor, tedy my, musíme k vyrobeným cihlám dokoupit potřebný materiál, písek, štěrk a cement a zajistit dopravu na místo stavby. Zní to jako banální úkol, ale v Senegalu to až tak jednoduché není. Materiál se vozí z daleka a na dopravu se čeká i několik dní. Někdy je na cestě spadlý strom a odstranění takové překážky není jen tak samo sebou a není úplně jasné, kdo to zaplatí. Vyjednávání může pozdržet stavbu i několik dní. Toto všechno musí investor zajistit, aby mohl stavbyvedoucí začít tím, že namíchá dobrou maltu, bez míchačky jen lopatou.
Všechno vyřešeno, připraveno, můžeme začít stavět.
Pojďme si udělat pauzičku na oběd.
Stavět se začíná brzy ráno, kvůli počasí, které kolem druhé hodiny odpoledne už bývá takzvaně k nevydržení. Druhá hodina je časem senegalského oběda. Tak jako v Čechách, je zvykem i senegalským dělníkům naservírovat oběd. Z pravidla bývá daleko lehčí, než jsme zvyklí ve střední Evropě. Je to většinou rýže s rybou, kuřetem nebo nějakou místní omáčkou. Oběd může investor přivést z místní restaurace nebo uvařit na stavbě. Na ohni se vaří i ve většině místních restaurací, někde používají plynovou bombu. Servírovat k obědu pivo je ryze český zvyk a to nejen proto, že někteří z pracovníků mohou být muslimové, ale ani místní křesťané nejsou zvyklí pít během dne pivo, nehledě na jeho cenu, která je na místní poměry celkem vysoká, v přepočtu je podobná jako v Čechách.
Dobrou chuť! Bon appétit!
Jíme po Senegalsku z jednoho talíře, po Evropsku lžící. Jedení z jednoho talíře je místní kulturní zvyk a pokud přijdete do typické místní restaurace, také vám přinesou jídlo na jednom talíři. Je to praktické, šetří se nádobím, ale také solidární k ostatním, s ohledem na množství jídla, které je k dispozici. Čas jídla je v Senegalu daleko více respektován a dodržován. . Také majitelé obchodu v čase oběda zavře svůj krám a není slušné ho u jídla rušit.
Na stavbě je potřeba i tesař, aby připravil krovy na střechu. Než začne, musí si vyrobit žebřík, aby se na střechu dostal. Ke své práci používá pouze jednoduché nářadí.
A jak to vypadá, když na stavbě prší…
Postaveno máme, celé to je pod střechou, ještě vyrobit dveře a dát to pod zámek.
Je potřeba se trochu pokochat pohledem na odvedenou práci, už nám zbývá jen design, trochu to nahodit a vyvěsit vlajku. Poklepme si na rameno, dobrá práce! Češi a Senegalci jsou skvělá parta.
Autor textu a médií: Lucie Masopustová ®