PET aktualita 8
Vzhledem k tomu, YAGANA je koncipována jako prolínání odpadových a přírodních materiálů, rozhodli jsme se nechat vyrobit vrata a dveře u hlavní brány ze dřeva a jako výplň použít PET lahve.
Představu jsme namalovali a měli jsme i fotku vrat, která nás inspirovala. Pozvali jsme několik truhlářů, aby změřili prostor mezi sloupky v plotu a udělali nám rozpočet. Celé to ale zkolabovalo na tom, že nikdo nevěděl, kolik bude stát dřevo, jeho cena závisí hodně na smlouvání a taky nebylo jisté, zda vhodné dřevo v dohledné době seženeme.
Musím se vrátit na zem a opustit všechny představy o stavbě, plánování a rozpočtech, na které jsem zvyklá. Dřevo se nedá koupit v Abene, ani se nedá nikam zatelefonovat a zjistit, jestli dřevo mají a kolik stojí, musí se prostě vyrazit na nákup a modlit se, aby měli to, co potřebujete. Bacary s truhlářem vyrazili koupit dřevo jeden den bez výsledku, druhý den zase truhlář neměl čas, třetí den se vrátili s tím, že dřevo koupili a nechali odvést do Abene „někam“, kde ho naříznou tak, jak potřebujeme. Radši jsem si nepředstavovala, co koupili, kam to nechali odvést, ani co přivezou na YAGANU. Pak jsme několik dní, možná týdnů (V Senegalu mi čas plyne jiným způsobem, než jsem zvyklá) o vratech, ani dřevu nemluvili a věnovali se jiné práci na pozemku.
Po nějaké době přijelo auto, takové malé nákladní vozítko a přivezlo nařezané hranoly, našeho truhláře, jeho kolo, jeho ponk nebo hoblici, prostě takovou vyšší lavici a všechno to vyložili na YAGANĚ, včetně truhláře. Že prý vrata bude vyrábět přímo u nás na zahradě a dojíždět bude na kole. Když se o vratech nemluvilo, čekala jsem, že je někdo přiveze za pár týdnu hotová, tohle mě opravdu nenapadlo. No jiný kraj, jiné zvyklosti. Bacary to věděl, ale nenapadlo ho mi to vysvětlit. Netuší, jak to chodí v Evropě, někdy zapomene, že pocházím z jiného kulturního prostředí. V Evropě nikdy nebyl. Tak máme na několik týdnů dalšího řemeslníka na stravu. Senegalské zvyklosti okolo stravování řemeslníků, kteří u vás pracují, se můžete dočíst v článku 2019 Stavíme zázemí, aby bylo, kde hlavu a materiál složit.
Nářadí našeho truhláře vypadalo asi takhle:
A tak náš milý truhlář pár týdnů dojížděl na YAGANU na kole a pracoval na dveřích a vratech u svého ponku. Tu nám v mezičase vyrobil lavičky, futra na dveře do bungalovu nebo poličku na kuchyňské nádobí. Mezi jeho nářadím sice kladívko je, ale většinou místo něj používal kus dřeva z vrat, alespoň je to záruka toho, že dřevo na bránu je kvalitní.
Práce mu šla celkem od ruky. Někdy si udělal pár dní volno, aby mohl navštívit příbuzné. Neustále si na svou práci bral zálohy, což je Senegalský standart. Řemeslníci už v době, kdy u vás začnou pracovat, nemají na běžnou útratu. Nakonec jsou vrata i dveře, tam, kde mají být.
Autor textu a médií: Lucie Masopustová ®