6P.Toaleta, koupelna a odkapávač na nádobí na Yaganě

BLOG PET aktuality z YAGANY

PET Aktualita 6

 

27.12.2019 jsem měla přijet do Afriky. Na začátku prosince, po delší odmlce, mi Bacary najednou poslal fotky toalety, Africké toalety, tak jak ji zná z domova. Popravdě řečeno, ani mě nenapadlo se zajímat, kam Bacary a jeho spolupracovníci, chodí celý rok na stavbě na záchod. Některé věci holt mohou zůstat pro ženu tajemstvím, popravdě řečeno, spíš jsem ráda, že si to nemusím představovat.

Africká toaleta je laicky řečeno díra v zemi, jejíž okraj je vybetonovaný. Soukromí je zajištěno buď betonovou zdí, nebo je toaleta obehnána bambusem. Taková obdoba turecké toalety. V oné místnůstce je i kýbl s vodou a hrneček. V Senegalu se běžně toaletní papír nepoužívá, i když turisté mají možnost si ho koupit. Mezi prodejním artiklem je k mání i v Abene. Když vám někdo místní řekne, jak správně vodu k mytí používat, zjistíte, že je to nejen ekologické, ale hlavně praktické. Pro sebe si již toaletní papír v Senegalu nekupuji. Musím říci, že jsem při cestování viděla i klasické toalety, ale vzhledem ke zvýšené prašnosti jsou velmi špatně udržovatelné. Většinou se zalévají vodou s kyblíku, protože na klasické splachování není ani v luxusnějších místech dostatečný tlak vody.

Asi si podle popisu umíte představit, jak se taková toaleta staví a jak asi vypadá, ale pro pořádek. Nejdřív opět těžká práce s kopáním a betonováním.

Ještě pár palmových větví a je hotovo.

V rámci dalšího postupu prací mám v plánu seznámit Bacaryho s ekologickou kompostovací toaletou, takzvaným suchým pilinovým záchodem, ale o tom snad někdy příště.

Koupelna je hodně podobná, prostě vybetonovaný plácek zase v roušce z palmových listů, kde se poléváte vodou s kyblíku, kterou jste si nanosily ze studny. Pokud chcete mít vodu teplou, je možné si jí ohřát na ohni. Máme i dost povedený outdoorový vak, který když ráno naplníte vodou, do večera vám ji slunce ohřeje.

Některé toalety, třeba i v restauraci mohou vypadat méně esteticky, posuďte sami.

K usnadnění běžných domácích nutností, jako je třeba mytí nádobí jsem hned po příjezdu poprosila Bacaryho o odkapávač na nádobí. No řekněte sami, není krásný? Bacary můj nápad také ocenil.

Autor textu a médií: Lucie Masopustová ®

Please follow and like us:
 

bav se, oslavuj a pomáhej

vyzvi své kamarády, ať přispějí na dobrou věc

staň se naším patronem na PATREONU

vyber si na co chceš přispět

nakupuj a pomáhej

a neutrať ani korunu navíc

staň se členem Yagany

a pomáhej s námi

kup si dárkový certifikát

dobrý pocit potěší každého

kup firemní certifikát

charita má kladný vliv na atmosféru firmy

tematické moduly kurzů na klíč

Vánoční poukaz na Maitri dýchání v Praze 13.4.2024

VÍTE, ŽE přibližně 80% účastníků přichází z řad lidí, kteří se zajímají o osobní rozvoj, sebepoznání a...

Otevřené kurzy v Praze 30. a 31.10.2023, Česká asociace streetwork, z.s.

Česká asociace streetwork, z.s. otevírá v Praze tyto kurzy pro veřejnost: Práce s předsudky v sociálních službách30. 10. 2023, Praha Od předsudku k...

Jarní nadílka kurzů pro sociální služby – akreditováno MPSV

Při objednání do konce dubna sleva 1500kč na kurz.AKREDITOVANÉ KURZY PRO SOCIÁLNÍ SLUŽBYVaše cena 15000kč.KURZY NA KLÍČ DO ORGANIZACE Každý jsme...

23.9.2023 Podzimní Maitri dýchání v Praze

KDY: Sobota 23.09.2023, 9:00-20:00h KDE: INDEPT, Pod Marjánkou 1675/41, Praha 6 - Břevnov CENA: 3500Kč, v ceně je zahrnutý lehký oběd, večeře, čaj a...

6.5.2023 Jarní Maitri dýchání v Praze

KDY: Sobota 06.05.2023, 9:00-20:00h KDE: INDEPT, Pod Marjánkou 1675/41, Praha 6 - Břevnov CENA: 3500Kč, v ceně je zahrnutý lehký oběd, večeře, čaj a...
Translate »
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial