PET Aktualita 1

 

 

Koupili jsme pozemek, místní to nazývali stavební parcelou, ale česky řečeno jsme prostě koupili kus zarostlé džungle. Takže, nabrousit mačety a vzhůru do práce, abychom džungli zkrotili natolik, aby jí Evropan mohl nazývat stavební parcelou. Nepředstavujte si něco, jako několik let neudržovaný sad, či zahradu, ale subtropickou rozbujelou divočinu, kterou se ještě nikdy nikdo nepokoušel kultivovat. Kdyby mě Bacary neujistil, že mačeta stačí, sama bych nevěřila, že je to možné zvládnout bez pomocníků na elektrický či jiný pohon. Popravdě řečeno, jsem si vůbec neuměla představit, kolik práce a lidského úsilí obnáší zkrotit rozbujelou přírodu. 

Postupem času jsem zjistila, že mačeta je základní nástroj každého chlapce a dělá se s ní skoro všechno. Nevím, s jakým ručním nástrojem bych to srovnala u nás, něco jako kvalitní nůž i nožík, srp, kosa, sekáček, sekyrka, kladívko a otvírák v jednom. Začneme od piky, zde je univerzální nástroj mačeta a takhle se brousí.

Aby se mohl pozemek vůbec vyměřit, bylo potřeba vysekat cestičku, kudy se protáhne pásmo. Není divu, že byl pozemek nakonec o něco málo větší, než tvrdil starostou obce potvrzený majitel.

 

Dobrodružství právě začalo, posuďte sami, nejsou kluci s tou mačetou prostě jak supermani? A tahle jeli kluci na našich 2000m² několik dní.  Vypadalo to, jak tanec s mačetou, celá džungle se třásla a zpívala píseň v rytmu úderů mačety. Díky všem tanečníkům za nevšední podívanou. A neuvěřitelný výsledek.

 
 

Po velkolepém tanci následuje neuvěřitelná dřina, kácení větších nepotřebných stromů, osekání větví, které se dají použít jako palivo na oheň, na kterém se v běžné domácnosti vaří. Nakonec vysekání kořenů, aby práce nepřišla vniveč a stromy se po období dešťů znovu nezazelenaly. Mezitím pálení nepotřebného materiálu.

 

 
 
 
 
 
 

Ne ještě není hotovo, zatím jsme na začátku. Půdu si v rozbujelé přírodě zvířata přizpůsobila k obrazu svému. Teď je potřeba ji přizpůsobit novému majiteli homo sapiens. Nějak se na pozemku porovnáme, ale je potřeba kompromisů.

 

 

A přeci se pozemek po období dešťů (v září) znovu zazelená. A práce začíná znovu.

Autor textu a médií: Lucie Masopustová ®

 

Please follow and like us:
 

bav se, oslavuj a pomáhej

vyzvi své kamarády, ať přispějí na dobrou věc

staň se naším patronem na PATREONU

vyber si na co chceš přispět

nakupuj a pomáhej

a neutrať ani korunu navíc

staň se členem Yagany

a pomáhej s námi

kup si dárkový certifikát

dobrý pocit potěší každého

kup firemní certifikát

charita má kladný vliv na atmosféru firmy

tematické moduly kurzů na klíč

modul: Protipředsudkové vzdělávání – kdo určuje, co je normální?

anotace: Jak moc nás ovlivňuje společnost, média, rodina?  Kdo určuje, co je normální? Zastáváme všichni stejné hodnoty? I když máme hodně věcí...

modul: Jak se vyhnout zraňující komunikaci

anotace: I při komunikaci hrozí zranění! Co s tím? Mrzí nás hrubá slova, bolí nás kritické výpady, ohrožují hraniční ataky citlivých míst? Stydíme...

modul: Osobnostní typologie zážitkovou formou – Myers-Briggs typology (MBTI)

anotace: "Introverti jsou asociální! Věc, dělaná na poslední chvíli bude odfláknutá! A kdo to vidí jinak než já, vidí to blbě!“ Spousta z nás někdy...

MAITRI DÝCHÁNÍ NA KLÍČ PRO SKUPINU

CHCETE OBJEDNAT MAITRI DÝCHÁNÍ PRO VAŠI SKUPINU?    MAITRI DÝCHÁNÍ JE VHODNÝ DOPLNĚK SEBEROZVOJOVÝCH AKCÍ, MEDITAČNÍCH CVIČENÍ,...

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial