10P.Čistíme Senegal od odpadků, vyklízíme skládky, sbíráme odpadky

BLOG PET aktuality z YAGANY

PET aktualita 10

 

 

Pří cestováni po Senegalu, jsem byla zaskočena tím, jak krásné přírodní scenérie hyzdí plastový odpad. Nejen, že v některých oblastech není situace nijak koncepčně řešena, ale místní nemají povědomí o tom, že plastový odpad je v současné době již problémem světovým. Stejně jako v České republice bylo kdysi normální, že při procházce lesem se dala vidět tu stará pračka, lednice, pneumatika a jiný těžko zničitelný odpad, který už bývalý majitel nepotřeboval, tak dnes je v Senegalu běžné, že silnice jsou lemovány změtí zničených plastových tašek, pláže jsou plné PET lahví, restaurace nevědí, co s odpadky, tak si dělají skládku na zahradě, část pálí a sklo většinou neřeší. Uklízí se jen okolo velkých turistických resortů.

Zajímavě problém plastového odpadu v Senegalu prezentuje aktivista Modou fall.

Odtud pochází moje a Bacaryho myšlenka, z tohoto odpadu začít stavět domy, stejně jako to dělají někteří nadšenci na všech kontinentech světa. V Senegalu budeme podle všech informací, které mám k dispozici první. Hned po zakoupení pozemku začal Bacary sbírat PET lahve na skládkách, hlavně okolo Ziguinchoru, kde bydlí.

Lidé si o Bacarym začali myslet, že je blázen, nevěří, že z odpadu, který sbírá, postaví dům. Měnit myšlení lidí je těžké a je to především běh na dlouhou trať. PET lahve, které nasbíral jsme museli dopravit do Abene.

Když jsem na YAGANU v prosinci 2019 přijela, bylo na pozemku okolo 1500 PET lahví. Na stavbu jednoho bungalovu je jich však potřeba cca 6000. Bacary pravidelně chodí v Abene sbírat PET lahve na pláž a po městě. Městečko ani pláž, tu ještě není tak výrazně znečistěné, jako třeba v okolí velkých měst jako Ziguinchoru nebo Dakar. Ve sběru PET lahví pokračoval i v období Korona viru, kdy se počet lidí v městečku snížil, někteří odjeli za svými rodinami do jiných měst, turisté odjeli na své kontinenty a Bacary zůstal na Yaganě, aby mohl pokračovat ve stavbě.

PET lahve jsou artiklem k prodeji v rámci výměnného obchodu i na trhu. Hodně lidí stáčí palmové víno, nebo vyrábějí přírodní nápoje z ibišku, zázvoru a dalších plodů, bylin, ovoce či zeleniny a potřebují nádoby, aby je mohli prodávat. Jelikož si rádi kupujeme od místních tyto 100%BIO přírodní nápoje, musíme se smířit s tím, že také mají své dodavatele plastových lahví. Je přinejmenším žádoucí, těžko likvidovatelné odpadky znovu použít, než je vyhazovat. Pamatuju na svou babičku, která vymývala pytlíky od mléka a balila nám do nich svačiny. Vždyť ještě po revoluci pro nás byla igelitka komoditou. Zapomněli jsme na dnes znovu preferované síťovky na dlouhou dobu. Proč se musí znečišťovat další kontinent, proč ho toho nemůžeme nebo nechceme ušetřit.

V době, kdy jsem byla na Yaganě, začali nám odpadky dávat i naši bílí sousedé a to s pocitem „vin – vin“. My nevíme, co s nimi a vy je potřebujete, je to výhodné pro všechny. Ráda bych tu představila naše milé sousedy Birte Juel Sandberg a francouze Andre, který na sociálních sítích neoperuje, ale je dodavatelem zajímavých lahví od tvrdého alkoholu, které jsme použili při stavbě kuchyně. Jak jsme kuchyň stavěli se můžete dočíst v článku: Venkovní kuchyň a design YAGANY – know how z Čech.

Soused Andre
PET obaly, jako sortiment na trhu

Našimi dodavateli odpadků se stali i některé místní restaurace, odkud jsme odpadky pravidelně dováželi, dokonce jsme vyvezli i některé zahradní skládky. Rada bych zmínila některé turisty, kteří skládku objevili a kontakt nám zprostředkovali, jako třeba Claude Vallin.

Majitel  Bolonga Abene umístil před svůj krásný podnik kontejner na plastový odpad. Turisté, největší spotřebitelé PET lahví a zároveň uvědomělí třídiči, je sem poctivě odhazují. Nakonec skončí na YAGANĚ. Děkujeme Papy.

PET odpadky od různých dodavatelů končí na YAGANĚ, vypadá to u nás jak smetišti, ale brzy tomu bude jinak.

U práce musí být legrace.

Autor textu a médií: Lucie Masopustová ®

Please follow and like us:
 

bav se, oslavuj a pomáhej

vyzvi své kamarády, ať přispějí na dobrou věc

staň se naším patronem na PATREONU

vyber si na co chceš přispět

nakupuj a pomáhej

a neutrať ani korunu navíc

staň se členem Yagany

a pomáhej s námi

kup si dárkový certifikát

dobrý pocit potěší každého

kup firemní certifikát

charita má kladný vliv na atmosféru firmy

tematické moduly kurzů na klíč

Vánoční poukaz na Maitri dýchání v Praze 13.4.2024

VÍTE, ŽE přibližně 80% účastníků přichází z řad lidí, kteří se zajímají o osobní rozvoj, sebepoznání a...

Otevřené kurzy v Praze 30. a 31.10.2023, Česká asociace streetwork, z.s.

Česká asociace streetwork, z.s. otevírá v Praze tyto kurzy pro veřejnost: Práce s předsudky v sociálních službách30. 10. 2023, Praha Od předsudku k...

Jarní nadílka kurzů pro sociální služby – akreditováno MPSV

Při objednání do konce dubna sleva 1500kč na kurz.AKREDITOVANÉ KURZY PRO SOCIÁLNÍ SLUŽBYVaše cena 15000kč.KURZY NA KLÍČ DO ORGANIZACE Každý jsme...

23.9.2023 Podzimní Maitri dýchání v Praze

KDY: Sobota 23.09.2023, 9:00-20:00h KDE: INDEPT, Pod Marjánkou 1675/41, Praha 6 - Břevnov CENA: 3500Kč, v ceně je zahrnutý lehký oběd, večeře, čaj a...

6.5.2023 Jarní Maitri dýchání v Praze

KDY: Sobota 06.05.2023, 9:00-20:00h KDE: INDEPT, Pod Marjánkou 1675/41, Praha 6 - Břevnov CENA: 3500Kč, v ceně je zahrnutý lehký oběd, večeře, čaj a...
Translate »
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial